Atintegracja

Integracja Strukturalna AT

Anatomy Trains Integracja Strukturalna ATSI wywodzi się z pionierskiej pracy  Dr Idy P Rolf, i została rozwinięta przez Toma Myers’a.  ATSI składa się z kilku sesji (zazwyczaj 12), głębokiej, powolnej manipulacji powięziowej  i mięśniowo- powięziowej, połączonej z reedukacja ruchu. ATSI jest jedna z wielu szkół, które szkolą terapeutów “integracji Strukturalnej”, Ida Rolf’s name for her own work. Integracja Strukturalna jest praktykowana jako starej daty rzemiosło oparte na wiedzy XXI- ego wieku, na temat jak działają struktury ciała, na pracy w precyzyjnym obrębie struktur anatomicznych, w połączeniu z ruchem i wrażliwością na rozwijające się indywidualne doświadczenie.

„Przepis” na ATSI Integrację strukturalną jest oparty na  koncepcji “ Taśmy anatomiczne, Meridiany mięśniowo powięziowe”, które są  przedstawione w książce napisanej przez Toma Myers’a, opublikowana przez Harcourt Brace (Elsevier) w 2001 roku oraz w drugim wydaniu z 2008 roku.

ATSI zostało tak skonstruowane, aby poprawić nasze odkształcone wzorce, znajdujące się w naszym układzie ruchowym, przywracając im naturalną równowagę, ułożenie, długość i łatwość działania.

Typowe odkształcenia/zaburzenia wzorców powstają na skutek niewydajnych nawyków ruchowych i odpowiedzi naszego ciała na źle zaprojektowane samochody, biurka, telefony i samoloty itp.

Indywidualne zmiany we wzorcach są imitacją naszej młodości, czy to inwazji chirurgicznej, narodzin, urazów, czy to odpowiedzi na traumatyczne przeżycia.

Zaczynając od prostego reakcji gestem, ruchy mogą stać się nawykiem nerwowo-mięśniowym. Nawykowy ruch kształtuje postawę, a postawa wymaga zmian w strukturze – „tkaninie” tkanki łącznej. Innymi słowy, gest staje się nawykiem, staje się postawą i ostatecznie osadza się w naszej strukturze. Te zmiany rzadko kiedy są na lepsze – cokolwiek, co odciąga nas z prawidłowego ułożenia, oznacza, że siła grawitacji będzie oddziaływała w kierunku jeszcze większego nieprawidłowego ustawienia, albo zwiększy się napięcie, żeby przeciwdziałać danemu czynnikowi.

Kompensacja rodzi kompensację I powoduje więcej objawów. ATSI ma na celu odwrócić ten proces i zredukować obciążenie strukturalne.

Metoda bazuje na unikatowych właściwościach sieci tkanki łącznej w ciele.

Tkanka łączna jest niezwykle różnorodną częścią biologii. Tworzy każdą wspierającą tkankę od płynnej krwi do litej kości i wiele połaci, pasków i podwieszeń pomiędzy. Tkanka mięśniowa porusza nami, ale działa przez tkankę łączną –  powięź, ścięgna i więzadła na każdym kroku, i to właśnie ten kompleks tkanki łącznej utrzymuje nas w formie/kształcie, w jakim się znajdujemy.

Kiedy ulegamy urazowi lub jesteśmy zestresowani, bez względu na źródło, dochodzi do reakcji nerwowo-mięśniowej, zwykle zawierającej pewną kombinację skurczy, retrakcji, unieruchomienia, i często rotacji.  Te wzorce, powodują odkształcenie mięśni (w tych miejscach powstają bolesne punkty spustowe),  jak również pociągają ten materiał powięziowy, co wymaga jego przesunięcia, pogrubienia, poklejenia między otaczającymi go strukturami, żeby skompensować nadmierne podtrzymywanie przez mięśnie.

Dla przewlekłych i długo utrzymywanych wzorcach, nie wystarczy jedynie rozluźnienie trzymającej struktury. Jest to oczywiście dobry początek. Uwolnienie i repozycja “tkaniny” powięzi, razem z re-integracją wzorca ruchowego, w taki sposób, że z łatwością pozostaną w swoich właściwych pozycjach, to jest zadanie ATSI.  W tym znaczeniu ATSI może być postrzegana jako działania towarzyszące osteopatii, chiropraktyce, ale zamiast wprowadzać kości z powrotem na swoje miejsce, my dostosowujemy powięziowe „linki odciągające”, tym sposobem wszystko pozostaje na miejscu- i nowe ułożenie porostu staje się częścią nas, a nie częścią nad którą trzeba pracować, lub wielokrotnie przychodzić do terapeuty, żeby ją utrzymać. Marka ATSI  Integracja Strukturalna, różni się od innych, porównywalnych szkoleń oferowanych przez Rolf Institute, Hellerwork czy the Guild for Structural Integration.

  • ATSI używa szerokiego “słownictwa” dotyku, a nie jedynie głębokiej pracy, żeby pobudzić trwałą, postępującą zmianę we wzorcu w ciele.
  • Metoda czytania ciała “bodyreading”, analiza wizualna w ATSI, jest logiczna, spójna i rozwija umiejętność krok po kroku.
  • ‘Przepis” ATSI na ’ rozwój sesji oparty jest na “ taśmach anatomicznych – meridianach mięśniowo- powięziowych”
  • ATSI wychodzi od głębokiego zrozumienia „problemów w tkankach” (emocjonalnych podstaw naszych wzorców w napięciu i ruchach ciała), stąd nasz slogan, “ Wyznacz wzorzec, ukształtuj zmianę”.

Opierając sesje na ciągłości mięśniowo powięziowej ciała mamy pewność, że  1)  obejmujemy terapią całe ciało  2) jasne strategie dla każdej sesji pozwalają na indywidualizację wzorców i preferencji 3) naszą pracę łatwo wyjaśnić innym terapeutom.

Trening ATSI ma ten sam charakter ‘”otwartego śledztwa” jak weekendy Anatomy Trains i rozwija się jako “intensywnie zrelaksowany”

Anatomy Trains Structural Integration (KMI) Sessions

Sesje Taśmy Anatomiczne Integracja Strukturalna (KMI)

Doświadczanie sesji Taśmy Anatomiczne Integracja Strukturalna (KMI)

Sesje Taśmy Anatomiczne Integracja Strukturalna (KMI)mogą posłużyć do rozwiązania konkretnych problemów, “toniczności” postury, ruchu i to co kiedyś nazywano “carriage”- posturą, postawą – jak „niesiemy” siebie przez świat.

Twoje ciało jest najbardziej bezpośrednim narzędziem. Jak je wykorzystujemy? Integracja strukturalna KMI  może być postrzegana jako poszerzony kurs ponownego zaznajomienia się z własnym ciałem w ruchu, bez względu na to czy jesteś sprawnym sportowcem, czy przywiązanym do komputera kanapowym leniuchem.

Większość z Nas, gromadzi w ciągu swojego życia , dodatkowe napięcia, czy to z powodu urazu, zabiegu chirurgicznego, naśladowania swoich rodziców lub bohaterów, czy w wyniku codziennie powtarzanych czynności, nawyków, które nabyliśmy w trakcie swojej życiowej drogi. Te urazy i napięcia tworzą wzorzec w naszych ciałach. Ćwiczenia, ciągłe nalegania naszych mam:” wyprostuj się !” mogą być pomocne, lecz większość wzorców powstaje poza naszą świadomością i staje się częścią nas, tym kim jesteśmy. Te wzorce zostają wpisane w napięcie naszych mięśni, kształt naszego układy kostnego, i w tkanki pomiędzy układami: tkankę łączną.

Koncepcja ATSI ukierunkowana jest na uwolnienie wiązań i skrótów w tkankach łącznych, które będziemy nazywać: „sieciami powięziowymi” oraz ma na celu reedukacje ciała aby wykorzystywało wydajne i utrzymujące energię wzorce ( w przeciwieństwie do tych energochłonnych/ złodziei energetycznych).

Proces ten będzie zachodził podczas serii sesji. Proces integracji strukturalnej podzielony jest na 12 osobnych, rozwijających sesji, ale ich ilość może być zmienna indywidualnie.

Aby rozpocząć sesję, Twój terapeuta przeprowadzi z Tobą wywiad i pomoże Ci ustalić realistyczne cele, do których będziecie dążyć podczas tych sesji. On lub ona być może zrobić zdjęcia Twojej sylwetki, żeby mieć punkt odniesienia, lub może przeprowadzić ocenę postury przed lustrem.

Większość sesji integracji strukturalnej odbywa się w bieliźnie lub kostiumie kąpielowym. Twój komfort jest najważniejszy, jednakże musimy mieć bezpośredni dostęp do tkanek, które ograniczają swobodny przebieg ruchu. Duża część pracy terapeutycznej jest wykonywana na stole terapeutycznym, ale niektóre ruchy mogę wymagać siedzenia na krzesełku lub wykonania w pozycji stojącej.

Terapeuta dotrze to odpowiednich tkanek i poprosi Cię o wykonanie ruchu, uwalniając tym samym stare ograniczenia i zachęci tkanki do powrotu do miejsca, w którym są wolne, do swojego naturalnego wzorca. Razem ze swoim terapeutą będziecie decydować jak głęboki lub jak delikatny ma być ten proces.

Sesje poświęcone są kolejnym elementom ciała. Pierwsze 4 są ogólnie bardziej powierzchowne, uwalniające tkankę z przodu, z tyłu i boków ciała. Uwalniają również barki i kończyny górne z jakichkolwiek łączeń. 4 środkowe sesje, zaadresowane są do „ centrum” (core) naszego ciała. Pracujemy nad centralną stabilizacją mięśni bliższych kręgosłupowi. Ostatnie 4 sesje integrują „ centrum” i „rękawy” w nasze nawyki ruchowe ( i ukierunkowane są na konkretne problemy, z którymi się zgłosiliśmy) pozostawiając Cię z trwającą i stopniowo zachodzącą zmianą, której echo będzie towarzyszyć Ci do końca życia.

Jak najlepiej skorzystać z sesji ATSI.

Teraz, gdy zaczynasz sesje ATSI, oto kilka sugestii, jak najlepiej wykorzystać to doświadczenie. Seria ATSI jest projektem, projektem reorganizującym ciało, edukującym twój zmysł kinestetyczny i odzyskującym całe cielesne ja z wielu alienujących wpływów, jakie mamy w naszej kulturze. Może się okazać, że niektóre z poniższych pomysłów bardziej lub mniej odpowiadają Twoim potrzebom – rozważ je wszystkie, a następnie wybierz to, co chcesz.

  • Zaleca się prowadzenie dziennika w trakcie całego procesu, mogą zaskoczyć Cię zmiany, które objawiać się mogą za pomoc Twoich odczuć, snów, nastawienia czy doświadczeń. Zacznij od stanięcia przed lustrem I zapisania wszystkiego co widzisz, co czujesz, co myślisz na temat swojego ciała. Bądź szczery tak, jak to tylko możliwe, zauważając, które obszary lubisz, których nie lubisz, które przynoszą Ci przyjemność, z które są źródłem, przewlekłych dolegliwości i bólu. Pomyśl, co mogło, w Twojej przeszłości, wpłynąć na kształt i obraz Twojego ciała – wypadki, operacje, wydarzenia, naśladowanie, Twoi rodzice i bohaterowie. Spróbuj zrobić zapiski tuż przed I tuz po sesji w serii, jak również za każdym razem kiedy jesteś poruszony.
  • Zostaw sobie czas na spacer przed i po każdej sesji – da Ci to możliwość poczucia ciała “przed” I “po” prze znanym uczuciu kinestetycznym chodzenia. Spacer pomoże CI w integracji zmian do których doszło na sesji oraz stworzy Ci warunki , do “przewietrzenia głowy” przed powrotem do codziennej jazdy samochodem i całej reszty. Można na przykład zaparkować samochód kilka ulic dalej od biura.
  • Podczas sesji, największą korzyścią jest otwarcie się na swojego terapeutę, dopuszczenie go do siebie. Naturalną reakcją jest wzrost napięcia lub uciekanie z miejsca. Jeśli Twój terapeuta powoduje zbyt dużo odczuć swoim uciskiem lub tempem pracy, poinformuj go o tym, ze powinien trochę delikatniej lub wolniej postępować, lub zupełnie przestać. Pomimo, że terapeuta doskonale wie co robi, to jednak Ty znasz siebie najlepiej. To jest sesja dla Ciebie i najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy masz umiejętność pozostania przy pracy lub jej zaprzestania.
  • Każda osoba ma różne sposoby otwierania się na pracę. Jest świadoma ale subtelna – przekieruj uwagę na cześć ciała, nad którą pracujesz i zaakceptuj nacisk. Natomiast, jeśli jest on dla Ciebie zbyt mocny, i musisz mentalnie „wyjść” z tego obszaru, wtedy praca jest zbyt mocna i prawdopodobnie mniej produktywna. Wyjątek może stanowić obszar, który została fizycznie straumatyzowany i zmagazynował dużo bólu. Tu ból może być intensywny, al. będzie opuszczał Twoje ciało. W każdym przypadku rozwija się dialog z terapeutą na temat najlepszego sposobu pracy z Tobą.
  • Słuchaj swojego ciała między sesjami. Jesteśmy przyzwyczajeni do traktowania naszego ciała. Podczas serii czas zacząć słuchać sygnałów pochodzących z wnętrza. Twoje ciało może domagać się więcej ruchu – możesz się czuć np. niespokojny, wiec podążaj za tym: tańcz, porozciągaj się. Twoje ciało może dawać Ci znaki, że potrzebuje więcej odpoczynku w trakcie „naprawy”, zrób to jeśli masz taka możliwość.
  • Przerywaj długie okresy siedzenie ruchem. Zrób sobie kilka minut przerwy podczas każdej godziny jazdy samochodem lub porozciągaj się trochę podczas długich rund przed komputerem. Długi czas spędzony w pozycji siedzącej może być niezwykle niszczącym dla naszej strukturalnej całości.
  • Ciepła kąpiel, wieczorem, po sesji, często jest przyjemnością, a dodanie soli Epsom (siarczan magnezu), spowoduje, że ciało będzie mniej obolałe.

Możesz zauważyć dziwny stres  i napięcie w ciele w dniach następujących po sesji, twoje ciało dostosowuje swoje tkanki do zmieniających się sił. To normalne. Te uczucia lub bóle powinny minąć – twój terapeuta będzie chciał wiedzieć o wszystkim, co trwa dłużej niż kilka dni, lub o czymkolwiek poważnym lub niepokojącym.

  • W ten sam sposób możesz odczuwać dziwne emocje pomiędzy sesjami, których pochodzenie będzie wydawało się znikąd. To również jest normalne i powinno minąć. Akceptuj je, tak jak to tylko możliwe, obserwuj je. I ponownie, jeśli coś będzie długotrwałe, zgłoś to swojemu terapeucie.
  • Unikaj dążenia do ideału – trzymania się postawy, która wydaje Ci się “właściwą”. Sesje są tak skonstruowane, żeby doprowadzić do lepszej równowagi bez wysiłku. Ściąganie ramion w tył, podwijanie kości ogonowej tak, gdzie “wydaje Ci się”, że ma być tylko będzie przeszkadzało. Twoje ciało ma swoją własna mądrość – pozwól jej dość do głosu by przywrócić jego naturalną długość i równowagę. Ostatecznie, może lub tez nie, dostosować się do pewnej linii czy siatki. Pozostań wiernym sobie.
  • Twój terapeuta ATSI może zalecić Ci ćwiczenia lub zwrócić Twoją uwagę na pewne aspekty, co pomoże Ci przezwyciężyć stare nawyki pomiędzy sesjami, a wprowadzić nowe. Ale ta świadomość powinna być próbowana delikatnie i często, bez wymuszania lub utrzymania przez długi czas. Utrzymywanie czyjegoś (lub własnego) pomysłu “dobrej” postury jedynie wniesie nowe napięcia w miejsce starych.
  • Wielokrotnie, najbardziej pomocna rzeczą, która klient może zrobić, to zauważać, kiedy stare nawyki chcą wśliznąć się z powrotem i porzucić je. Zauważanie ich, kiedy próbują się powtórzyć jest łatwiejsze po uwolnieniu ich na sesji, ale one zawsze będą próbowały znaleźć dla siebie drogę powrotna. Twoim zdaniem jako klienta jest zauważenie tych wstrzymujących wzorców i uwalnianie się od nich tak często, jak to tylko konieczne. Po pewnym czasie obserwowania tendencji pojawiania się i znikania nawyków, one po prostu się uspokajają i nowa pozycja będzie Twoją „naturalną”. Pozostawania czujnym na to co Twoje ciało robi czyni z Ciebie szefem odpowiedzialności w całym procesie.
  • Twoje ciało będzie również dawało Ci wskazówki na temat twojego otoczenia. Twój sposób stania nad zlewem lub, jak wspomniano, siedzenia przy biurku, może wymagać zmiany, tak aby był zgodny z twoim „nowym” ciałem. Twój terapeuta może Ci pomóc z tymi zmianami, ale możesz także zachować czujność, kiedy używasz siebie w sposób, który już nie działa.
  • Możesz spodziewać się, ze nowość tych zmian, którą odczuwasz tuż po sesji, będzie coraz mniej uwydatniona pod koniec tygodnia. One wciąż tam są – Twoje ciało już się do nich przyzwyczaiło I bardziej się z nimi integrowało. Seria ATSI jest dokładnie opracowania w sekwencjach, które zapobiegają regresji. W rzeczy samej, możesz oczekiwać rozwoju pozytywnych zmian przez następnych kilka miesięcy po zakończeniu serii.
  • I na koniec, baw się dobrze ! Seria ATSI jest wspaniałym sposobem eksplorowania postury własnego ciała, jego ruchów. To było bardzo ważne i pozytywne dla Twojego terapeuty, że wybrał to jako ścieżkę kariery. Z niecierpliwością czekamy na podzielenie się z Tobą tą podróżą odkrywania, uzdrawiania i ułatwiania.

O Tomie Myers’ie.

„Serce uzdrowienia znajduje się w naszej zdolności słuchania, patrzenia, postrzegania bardziej niż w wykonaniu techniki.” – Tom Myers

Thomas Myers jest autorem Taśm Anatomicznych/ Anatomy Trains (Elsevier, 2001, 2009, 2014), współautorem „Rozluźniania powięziowego dla równowagi strukturalnej” (North Atlantic, 2010, 2017), oraz wielu artykułów dla znanych magazynów, czasopism, które zostały zebrane i wydane we własnej publikacji  Body3, The Anatomist’s Corner, and Notes on Structural Integration. Nagrał również ponad 50 filmów instruktarzowych na temat oceny wizualnej, Technik rozluźniania powięziowego i zastosowania badań nad powięzią w praktyce. Więcej informacji: www.anatomytrains.com

O Taśmach Anatomicznych (Anatomy Trains)

Oznaczone przez autora i bodyworker’a Thomasa Myersa w roku 1990 i udoskonalane od tamtego momentu. Taśmy Anatomiczne łączą pojedyncze mięśnie w funkcjonalna całość, żeby przynieść lepsze efekty terapii lub treningu. Tom i wydział Anatomy Trains oferują kursy online i na całym świecie dla wszystkich osób związanych, w każdej postaci, z rehabilitacją i treningiem, włączając w to fizjoterapeutów, trenerów personalnych, masażystów, sportowców, trenerów, nauczycieli jogi i Pilatesu, chiopraktyków oraz osteopatów. Każdy kto zainteresowany jest efektywnymi i trwałymi zmianami zachodzącymi w strukturze ciała, w ruchu, uzyska korzyści z uaktualnienia swojej wiedzy o tym jak powięź reguluje biomechanikę ciała . Dodatkowo, do krótkich lekcji dotyczących oceny, stosowania ruchu oraz Technik Rozluźniania Powięziowego, Anatomy Trains oferuje kursy dysekcji powięzi, i nasz flagowy kurs- certyfikowany: Anatomy Trains Structural Integration (program obejmujący 600h).

Anatomy Trains Corporate Office

T: (888) 546-3747 T: (207) 563-7121

E: info@anatomytrains.com

www.anatomytrains.com

Anatomy Trains Europe and Scandinavia

33 Mount Prospect Park Belfast,

County Antrim. BT9 7BG

T: +44 (0) 28 9058 0764

E: info@anatomytrains.co.uk

Anatomy Trains Australia and New Zealand

14-16 Commodore Drive Rockingham,

6168 W. Australia

T: +61 415 707 130

E: info@anatomytrains.australia.com

www.anatomytrainsaustralia.com